PlanetSide 2

/Recenze

Intro

PlanetSide 2 je unikátní MMOFPS, která je hratelná zdarma a snaží se o malou revoluci na poli taktických online FPS her.

Na první pohled (a osahání) si PlanetSide 2 spletete s nějakou AAA FPSkou. To vám dojde v momentě, kdy si uvědomíte, že ty okolo pobíhající hordy lidí nejsou AI ale skuteční hráči. PS2 nádherně prolíná hratelnost FPSek s epičností (vážně?) a rozsahem MMO her. Ani jedno není na úkor druhého a zapadá to do sebe moc pěkně (jako se to povedlo např. Borderlands).

Nechcete hrát sami? To ani my ne! Proto jsme založili Playr Outfit (klan) – Playr Rebel Legion na serveru Lithcorp [EU] v rámci frakce New Conglomerate. Pokud máte rádi těžkou techniku a chcete se přidat k dalším CZ/SK rebelům, pošlete friend request některému z adminů outfitu – Allienox, Sezerutinohy – a my vás pozveme. Těšíme se na vás!


Příběh

Frakce


 • Terran Republic

  Terran Republic (TR)

  Černo-červení Terran Republic, kteří chtějí mír a “jen” sjednotit všechny frakce, jak jinak než pod svojí nadvládou. Používají konvenční zbraně a používají poměrně lehká, zato rychlá vozidla (a letadla).


 • New Conglomerate

  New Conglomerate (NC)

  Modro-žlutí rebelové New Conglomerate chtějí naopak svobodu a bouří se proti TR. Na výrobu svých zbraní a vozidel používají cokoli kde najdou a soustředí se na sílu a výdrž (na úkor mobility).


 • Vanu Sovereignty

  Vanu Sovereignty (VS)

  Transhumanisté Vanu objevili mimozemské technologie a nezdráhají se je použít. Do šarvátky mezi TR a NC jim moc není (chtějí jen v klidu hledat další emzácký technologie), ale když už tu jsou, tak se přidali taky.. Jejich specialitkou jsou lasery, které mají sice menší damage než u ostatních frakcí, zato ale nejsou ovlivňovány tzv. bullet dropem (kdy vám kulky na velkou vzdálenost klesají k zemi kvůli gravitaci).

Gameplay

Mapa, teritoria a základny

Veškeré urputné boje se odehrávají na planetě Auraxis. Ta je rozdělena na tři kontinenty – tropický a skalnatý Indar, zasněžený Esamir a kopcovitý Amerish. Mezi kontinenty lze libovolně cestovat.

Každý z těchto kontinentů je rozdělen na poměrně hodně teritorií o různé velikosti. V každém z nich je jedna hlavní základna, kterou je potřeba zabrat, pokud chcete dané teritorium ovládat (a dostávat z něj suroviny na stavbu vozidel, letadel a mechů).

Certifikáty

Takřka za cokoli, co děláte, dostáváte XP a tzv. Certifikační body. Ty můžete vesele utrácet za nové zbraně, upgrady stávajících zbraní, vozidel, letadel a vůbec jednotlivých class a jejich specializací. A že je skutečně vybírat z čeho – možností, jakym stylem hrát PlanetSide 2 je skutečně požehnaně.

Classy

Na výběr máte několik z hratelných class, každá má klasicky nějakou abilitku a výhodu oproti ostatním – Light Assault (jetpack), Heavy Assault (štít), Combat Medic (healing), Engineer (opravování, turrety), Infiltrator (neviditelnost) a MAX (AT/AA kick-ass mech oblek).

Classy se mezi sebou pěkně doplňují, takže rozmanitost je na místě. Každá classa může používat určité zbraně, které si postupně odemykáte a dále vylepšujete certifikačními body.

Vozidla

Vaše bojové choutky vám bude usnadňovat mnoho strojů. A to nejen pozemní – rychlé čtyřkolky, tanky, transportní vozidla (která pojmou až 12 hráčů), ale i vzdušné. Veškerou bojovou techniku kupujete za výše zmíněné zdroje (což nebývá problém), ale platí na ně časové omezení v rámci minut, takže není možné nakoupit dva tanky hned po sobě. To vás naučí si techniky více vážit a s tím přichází ruku v ruce větší dojem realismu.

Stejně jako u class a zbraní, i vozidla můžete dále vylepšovat a upravovat k obrazu svému pomocí certifikátů – vyměňte si zbraně, přihoďte night vision a opancéřování a namíchejte si tank, který sedne vašemu stylu.

Hierarchie armády a komunikace

PlanetSide 2 je v mnoha ohledech skutečně velmi realistickou hrou (nebo alespoň blíže k realitě než konkurence). Každá frakce má svojí hierarchii a fungují jako skutečné armády – generálové, důstojníci a tak dále.. Výsledkem je dechberoucí spolupráce všech (pokud teda nenarazíte vysloveně na tupce, což se stává), celková organizace a dojem, že jste součástí něčeho většího, co vážně funguje a má nějaký cíle. Tohle jsem u žádný jiný hry neměl, aspoň ne v týhle míře.

Hlasová komunikace

 • Voice Commands – zmáčkněte V a poté číslo odpovídající hlášce (např. V 1 = Thanks, V 2 = Heal atd.), rychlé a univerzální
 • Z – voice chat pro členy squady
 • X – voice chat pro členy platoon
 • Numpad 7 – voice chat jen se squad leaderem
 • Numpad 4 – proximity voice chat, mluvte s hráči ve vaší blízkosti (uslyší vás, i když nejsou ve stejně squadě) – hodí se velmi často

Chat – příkazy a zkratky

 • /say – obecný chat (bílý, výchozí)
 • /s – squad chat (zelený), jen pro členy vaší squady
 • /re – region chat, pro spřátelené hráče na daném teritoriu

Shnutí

Pokud máte rádi týmovou hru, taktiku a máte na to stroj, PlanetSide 2 vás rozhodně nadchne. Chvíli trvá, než se prokousáte začátky a hru si „osaháte“, ale pak vás jen tak nepustí.

Skalní zastánci Battlefield 3 asi na PS2 budou plivat špínu, ale já s radostí vyměním bortící se baráčky za stovky hráčů v jedný epický bitvě.

Tipy a triky

In-game výrazy

 • SCU (es sí jů) – Spawn Control Unit, tedy generátor, který se stará o funkčnost spawnu na dané základně. Pokud vám ho nepřítel zničí, nebudete se zde moci narodit

Tipy

 • [ALT] vám uvolní kurzor, takže můžete používat myš – jinými slovy nemůžete mířit, ale můžete si klikat na co chcete (nastavní GUI, chatu etc.)


Fatal error: Call to undefined function sharing_display() in /data/www/16239/playr_cz/wp-content/themes/playr-emag/loop-recenze.php on line 56