Far Cry 2

/Videorecenze

Tentokrát zabrousíme trochu do minulosti, pro trochu starší, nicméně i tak stále skvěle hratelnym FPSkem – Far Cry 2. Pokud vám nejde jen o tu nejnovější grafiku, ale preferujete hratelnost a v tomhle případě i slušnou výzvu, druhý díl je právě pro vás.

Přepis videa:

Příběh

FC2 vás staví do kůže týpka, který právě přijel do jedné nejmenované země v Africe, kde má za úkol najít a zneškodnit obávaného překupníka zbraní, Jackala. Ten, jak už to u Far Cry bývá, je solidním záporákem s charismatem na rozdávání a perlí jednu moudrost za druhou. Shodou okolností taky zásobuje obě strany občanské války, která tu je v plném proudu. A jako by toho nebylo málo, hned po příjezdu dostanete pecku malárie, takže to na příjemnou dovolenou rozhodně nevypadá..

Hratelnost a realismus

Kdybych měl FC2 popsat jedním slovem, volil bych pravděpodobně „realismus“ (a to se teď nebavím o grafické stránce hry). Druhý FC je natolik narvaný nejrůznějšíma maličkostma a detailama, že si mě velmi rychle získal. A to ne vždy velká míra realismu znamená lepší hru – pokud se vám staví do cesty a „nudí“ vás rutinou, bavit se nebudete; ale FC si s tím nádherně pohrává a tak vás čeká nevšední zážitek.

Nepřátelé nejsou takový idioti, jak jsme zvyklí z jiných her, kulky tady opravdu hodně bolej, zbraně při střílení slušně kopou, opotřebovávají se a kritickém stavu vám můžou dokonce i vybuchnout v ruce.. K dalším bonbónkům se ještě dostanu..

Pánem svého osudu

Jak to bývá, Far Cry nabízí otevřený svět, kde jste pánem vy (no OK, k tomu pánovi se musíte propracovat), ale máte velkou volnost v tom co zrovna dělat a když už to děláte, tak jakym způsobem. Po světě je roztroušeno několik osad, nepřátelských kempů na křižovatkách a safehousů, které vám začnou říkat pane, jakmile je vyčistíte. Na herní ploše 50 km2 se můžete prohánět několika druhy dopravy, kde auta s kulometama na střeše jsou všedním módním doplňkem i nejchudších obyvatel..

Jak už jsem zmínil, po příjezdu vás skolí malárie a tak je na místě se nejdřív postarat sám o sebe a pak se vydat po zdánlivém šmejdovi Jackalovi. Pud sebezáchovy vás přivede k místnímu odboji, ze kterého se vyklubají vaši dobří přátelé – a to myslim vážně. V týhle hře jsem k těmhle NPC kámošům přirostl nejvíc a docela vás to nutí celou tuhle prekérní situaci prožívat s nima (nejednou vás totiž vytáhnout z bryndy).

Záhy se také seznámíte s oběma znepřátelenýma frakcema – vládními UFLL a rebelskými APR. Práci pro vás mají všichni a bohužel nezáleží na tom, pro koho budete pracovat, protože tak jako tak budete muset odmakat všechno. Na nějaký velký vychytávky můžete zapomenout, jsme přece v Africe. Nestabilní vláda, neexistující ekonomika.. peníze tu nemají žádnou cenu a jediným platidlem jsou diamanty.

Na nějakej vymazlenej HUD taky zapomeňte – žádný GPSky a asistence, tady se všechno dělá ručně – s mapou a dalekohledem. Právě na tyhle dva předměty budete nejvíc spoléhat. Jste totiž v tý provařený situaci „jeden proti všem“, což vyžaduje nízkej profil, shromažďování informací a nepříteli a nějakou dávku plánování. Stačí jeden výstřel a jde po vás povětšinou pořádná partička naštvanejch afričanů s letlampama samopalama.

Držte se svých přátel

Jednotlivé mise, neboli taking care of byznis pro jednu z frakcí, tu probíhají velmi zajímavě. Jakmile se do nějaké pustíte, zavolá vám jeden z kámošů, že pro vás má alternativní řešení daného problému. Máte rozsekat zásoby zbraní menší armády? Jasně, můžete na ně naběhnout přímo nebo si vyslechnete parťáka, díky kterému můžete po přepadení rádiové stanice armádě poslat falešný rozkaz a tím jejich zásoby rozmlátit bez většího odporu.. pokud se ale touhle cestou vydáte, váš parťák většinou skončí v nějakym problému, ze kterýho je radno ho vytáhnout. Jde přece o otázku života a smrti a vy přece nechcete, aby vaši kámoši umírali jak na běžícim pásu. Proč? – Protože i vám příjdou na pomoc, když z vás cákaj litry krve.

Tady moc neexistuje situace „zemřeš, pohoda, naloaduješ poslední save a jedeš dál“ – místo toho se skácíte k zemi a váš parťák si pro vás příjde, postaví vás na nohy a poskytne krycí palbu, abyste se mohli vyléčit a pokračovat ve vašem. Takže si svejch kámošů ceníte, protože i vy na nich závisíte.

Celková atmosféra hry je skutečně výborná, ať už se plazíte vyprahlou savanou nebo hustou africkou junglí. Každá lokace má něco do sebe. A když už jsme u toho prostředí – ve hře se střídá den a noc (což má i vliv na chování nepřátel), stejně tak se střídá počasí, vítr atp. čehož se dá pěkně využít. Lokalizujete nepřátelský kemp, zjistíte si směr větru a pokud jste v suchých savanách, pošlete jeden molotov a příroda už se postará o zbytek.

Finále

I když už je k mání Far Cry trojka a čtyřka je ve vývoji, Far Cry 2 má stále co nabídnout. Oplývá velkou mírou realisu a podle mě je těžší a větší výzvou než třetí díl. Nicméně abych stále jen nechválil – hra vám časem může připadat poměrně repetetivní a druhá půlka hry je víceméně stejná jako první, ač se odehrává jinde. I přes to všechno vám Far Cry 2 velmi doporučuju a to hlavně dohrát až do konce – jeho příběh stojí za to.

Multiplayer jo, ale nic moc..

Součástí Far Cry 2 je i online multiplayer, který nenabízí vesměs nic zajímavého nebo originálního. A i já, velký zastánce multiplayeru preferuju druhý Far Cry právě kvůli jeho singlu, příběhu a zkrátka všemu tomu, co jsem vám právě nacpal ;)

Doufám, že vás takhle recenze aspoň trochu navnadila, abyste si to zahráli :) A my budeme jako vždy rádi za každej palec hore a rozhodně pošlete subscribe, pokud chcete vidět další takovýhle recenze. Víc her a herních novinek najdete na našem webu playr.cz a rádi vás uvidíme i na našem Google+ a Facebooku, kde se můžete zapojit i vy (linky najdete v popisu). Takže zase příště a „Stay Playr!

 

Autor: Martin | Martin A°
Martin A°
Grafik, editor
Tagy: ,

Fatal error: Call to undefined function sharing_display() in /data/www/16239/playr_cz/wp-content/themes/playr-emag/loop-single.php on line 79