Valve ♥ Linux

/Linux

Před nějakým pátkem vydalo Valve linuxovou verzi Steamu a s ní i Team Fortress 2. Pak přišlo pár slevových akcí, ale i tak byl Linux doménou spíše indie her (ne, že by nebyly kvalitní), zkrátka o AAA titulky pro Linux byla zkrátka nouze. Až do teď..

Tučňákovitý kultovní klasiky

Ale blýská sa na lepší časy! Nejdříve na začátku května Valve vydalo linuxovou beta verzi perfektního (~ kultovního) Portalu a ještě dřív, než jsem o tom něco stihnul sesmolit, přišla další pořádná rána ve formě ještě kultovnějšího Half-Life 2.

Geekové s hráčským duchem nadšeně jásají a všichni poctivě oslavují v ulicích velkoměsta.. no, však víte ;) nebudeme si hrát na to, že nejde o velkou novinku.

Jak nainstalovat?

Instalace jak Portalu, tak Half-Life 2 na Linuxu (Ubuntu) probíhá velmi jednoduše, zkrátka tak, jak znáte z Windows. Stáhnete Steam a sosáte přímo. Steam si můžete nainstalovat pomocí Správce softwaru (nejjednodušší), přímo od Steamu (nejvíc ofiko) nebo přes Terminál (nejrychlejší ;) zadáním následujícího příkazu:

wget http://repo.steampowered.com/steam/archive/precise/steam_latest.deb 

sudo dpkg -i steam_latest.deb && sudo apt-get install -fy

(Poradíte si nebo byste uvítali nějaké Linuxové videotutorialy? Dejte nám vědět!)

Next-gen Source

A protože novinky, stejně jako průsery, přicházejí po skupinkách, Gabe Newell potvrdil práce na novém Source enginu, což je zpráva neméně zajímavá. Údajně jen čekají na dokončení hry, která by na něm běžěla..

Pokud mi dovolíte trochu amatérské spekulace, nejlepší scénář by vypadal tak, že Valve (ve své nynější pro-Linuxové náladě) vydá „next-gen Source“ pochopitelně nativě a nádherně optimalizovaně pro Linux (a třeba i Win 8) a tou demo~promo hrou bych ideálně volil Half-Life 3. (Tak a teď, když už je to bílý na černym, mi nezbejvá jen doufat, že se tak opravdu stane.) – a jaká je vaše teorie? Podělte se v komentářích!

Ať se bude dít co chce, Valve to s Linuxem myslí skutečně vážně a bude radost sledovat, co všechno to s sebou přinese. Takže buďte open a free!

Zdroje: OMG! Ubuntu, Joystiq

Autor: Martin | Martin A°
Martin A°
Grafik, editor
Tagy: , , ,