Linux pro začátečníky?

/Linux
gaming-ubuntu

Poslední dobou se poměrně často (= více než obvykle) diskutuje o potenciálu Linuxu, a to vzhledem k novým Windows 8. Z herního hlediska za to může několik věcí – Gabe Newell (šéfující Valve) se vyjádřil, že Windows 8 budou katastrofa a že je třeba se zaměřit na svobodnejší platfomu, tedy Linux. Na Steam klientu pro Linux už se dávno pracuje a kromě portování hry Left 4 Dead 2 se pravděpodobně chystá i linuxová verze velmi oblíbeného Team Fortress 2.

Pak tu máme Humble Bundly, které už taky nějakou tu dobu zásobují Linux kvalitníma indie hrama.. A aby toho nebylo málo, tak se objevila zpráva o tom, že se vývojaři jedné z nejoblíbenější linuxové distribuce – Ubuntu – rozhodli věnovat větší důraz na podporu her.

Nezbývá, než si klást otázku, jaká budoucnost gamingu na Linuxu bude, jak to celý zamává s Linuxem vůbec (protože to se Steamu určitě povede) a co to všechno znamená pro nás, respektive pro vás. Za předpokladu, že jste se s Linuxem vůbec nesetkali, anebo jen okrajově, máte zájem o nějakou sérii „naučných“ tutoriálů co a jak?

Jestli byste si chtěli Linux vyzkoušet nebo se o něm dozvědět víc, napište nám do komentářů, ať víme, že máte zájem! Nejeden z vás určitě zakroutí hlavou nad tim, proč ještě vlastně používáme ty šílený Widle :]

Autor: Martin | Martin A°
Martin A°
Grafik, editor
Tagy: , ,

Reakce k článku

 • Elektron

  Doufám že to otevře oči nejen herním vývojářům. Ale těžko říc většina lidí nevidí v linuxu komerční potenciál, ale u humble bundle máš průměrnou platbu pro linux největší a to vždy (a pro win nejnižší). Což by mohlo něco naznačovat.

 • mattyy1hp

  Ofiko skupina na Steamu diskutující o Steamu pro Linux (která momentálně čeká na start externí bety) měla za 2 dny přes 10 000 členů. Spousta z nich děkujie Valve a nemůže se dočkat, až utratí své peníze. Není divu, ladit hry ve Wine nebo restartovávat do Windows je něco strašného.
  Linux jinak má vše, co potřebuje ke hraní her, to sám řekl na Ubuntu Developer Summit i zaměstnanec Valve. Vývojáři Ubuntu se momentálně snaží o nízkolatanční zvuk, vyšší grafický výkona plně s Valve spolupracují (bez obav, další distra přijdou hned potom).
  Myslím, že úspěch tu určitě bude. Ale, samozřejmě, s Valve Time těžko říct kdy :)

  • http://allienworks.net/ Martin Allien

   @mattyy1hp velmi pěkně řečeno a shrnuto :)
   Ale jak se obáváš „Valve Time“, tak z toho bych takovej strach neměl. Podle všeho je beta skoro hotová (což tedy pozná ta hrstka, tuším 1000, vyvolených) a vzhledem k tomu, že Steam přes Wine běží poměrně v pohodě bych se větších trablů nebál. Spíš bude otázka těch her; i když mě by L4D2 a TF2 pro začátek víc než stačilo.